خمکاری ورق آلومینیوم

خمکاری ورق آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و خاصیت کششی، بعد از فولاد ضدزنگ یکی از پرطرفدارترین فلزها در صنایع مختلف است. خمکاری ورق آلومینیوم روشی است که امروزه با استفاده از آن با استفاده از فشاری که با دستگاه های پرسی به آلومینیوم اعمال می کنند تغیییر شکل این فلز نیز راحت تر شده است بطوری که به راحتی می توان ورق های آلومینیوم را تا کرده و لبه های  آن را زاویه دار کنیم.
خمکاری پروفیل آلومینیوم نکاتی دارد باید قبل از اعمال خدمات از آن اگاه باشید.

انواع آلیاژ
شکل مقطع
ضخامت
شعاع خمش


یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت این است که در طول فرآیند خمکاری ورق آلومینیوم، فلز سخت و محکم می شود. جدای از انتخاب آلیاژ، ضخامت و شعاع خمش نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. از پروفیل های آلومینیومی منحنی در معماری، ساخت و ساز، حمل و نقل و ماشین سازی و در محصولات مصرفی مانند محصول های روشنایی و…استفاده می شود. آلومینیوم فلزی بسیار چکش خوار است که کار با آن را آسان می کند. معمولاً استحکام بالاتر به این معنی است که خم شدن آلیاژ آلومینیوم دشوارتر خواهد بود. آلیاژهای آلومینیوم در طول فرآیند خمش سخت وقوی تر می شوند. قابلیت انعطاف و خاصیت کششی بالای آن باعث شده است در صنعت الکترونیک و باکس های آلومینیومی، یخچال سازی، نمای فلزی ساختمان و برای اکثر کاربردهای صنعتی به کار گرفته ­شوند.

راه های ارتباط با رستاک:

تلفن : 02191098528

فکس : 02165318028

واتس اپ ، ایتا ، تلگرام و روبیکا : 09904457030

واحد فنی مهندسی : 09123553554

rastakonline@gmail.com

اصول خمکاری ورق آلومینیوم

شکل پذیری:
به طور معمول، استحکام بالاتر به این معنی است که آلیاژ آلومینیوم خمکاری ورق سخت تری خواهد داشت و آن به دلیل مبادله بین مقاومت و کشش انعطاف است. با افزایش یکی از آنها درصد دیگری کاهش می یابد.

ضخامت شعاع خم:
آلیاژهای آلومینیوم در طی فرآیند خمکاری ورق آلومینیوم سخت و قوی تر می شوند. در نتیجه ضخامت و شعاع خم عاملی است که باید به آن توجه شود.

درصد کشیدگی:
بررسی درصد کشیدگی و تفاوت بین استحکام و مقاومت کششی نهایی همچنین به شما در تصمیم گیری صحیح کمک می کند. هنگام مقایسه آلیاژها و دما، به عواملی که بیشترین بازه بین عملکرد و استحکام کششی دارند، توجه کنید زیرا این نشانگر توانایی شکل گیری بهتر است.

روند خمکاری ورق آلومینیوم روشی مقرون به صرفه و راحت برای شکل دادن به آلومینیوم است. به این ترتیب شما امکان طراحی های بیشتر و عملکردهای یکپارچه و تولید اشکال هندسی پیچیده تر را خواهید داشت.برخی از آلیاژهای آلومینیوم در برابر دما و همچنین خم شدن مناسب تر هستند.

روش های خمکاری آلومینیوم

خمکاری ورق آلومینیوم با قالب U
در این روش خمکاری فلز آلومینیوم، برای شکل دادن به ورق، از قالب سیلندر استفاده شده که به آن شکل U می‌دهد.
خمکاری فلز با قالب V
از این قالب، برای زاویه دار کردن فلز آلومینیوم با گوشه‌های 90 درجه استفاده می‌شود. در این روش، متخصصان از دستگاه پانچ و قالب استفاده می‌کنند که روش رایجی بین سایر روش‌ها است. این نوع خمکاری، خود سه زیر مجموعه دارد. خمکاری کفی و سه نقطه‌ای، هوایی، حلقه زنی یا ضرب سکه‌ای، از روش‌های زیر مجموعه هستند. 
قالب چرخشی
در این روش، به کمک قالب استوانه‌ای، ورق فلزی را خم کرده و از شکل مسطح و صاف آن خارج می‌کنند. از آنجایی که در خمکاری فلزها، هر خمش با یک تنظیم مطابقت دارد که می‌تواند در نهایت شکل مورد نظر را به متخصصان ارائه دهد.


خمکاری به روش رولی یا فرمی
از دیگر روش‌های خمکاری ورق‌های فلزی، استفاده از این روش خوب، با ظرافت و حساس است. برای خمکاری با استفاده از این روش، از رولی که جنس پلاستیکی یا یورتان دارد، استفاده می‌شود. تولید قطعات به کمک این روش، محصولی زاویه دار را تولید نخواهد کرد، بلکه برای خمکاری ورق‌های حساس و از قبل رنگ شده، استفاده می‌شود تا آنها را به شکل U درآورد.

خمکاری آلومینیوم با دستگاه ترمزخم
در این روش از یک دستگاه فلزکاری تخصصی که ترمزخم یا دستگاه خمش فلزات نام دارد استفاده میشود که از دقت بالایی برخوردار است دستگاه ابعاد کوچک و زن پایینی دارد و به راحتی می توان آن را روی میز کار قرار داد.ترمزخم از دو سکوی بلند و باریک ساخته شده، که یکی از این سکو ها ثابت و دیگری متحرک می باشد و نحوه کار آن به این صورت است که ورق آلومینویمی باید بین دو سکو قرار بگیرد تا خم شود.این دستگاه برای ورقه های نازک کاردبرد دارد.

خمکاری ورق ضخیم
دستگاه خمکاری ورق آلومینیوم
قیمت خمکاری ورق آلومینیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *